Fotoğraflı CV Hazırlama

CV'nize bir fotoğraf koymalı mısınız? , aslında Türkiye'de herkes bunu bilir, başvuru dosyalarında (neredeyse değişmez) kural olarak kalır. Zorunlu değilse, işe alım görevlileri tarafından takdir edilebilir. Bu nedenle bu makalemizde Fotoğraflı CV Hazırlama hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz ve bir kaç...

Fotoğraflı CV Hazırlama

CV’nize bir fotoğraf koymalı mısınız? , aslında Türkiye’de herkes bunu bilir, başvuru dosyalarında (neredeyse değişmez) kural olarak kalır. Zorunlu değilse, işe alım görevlileri tarafından takdir edilebilir. Bu nedenle bu makalemizde Fotoğraflı CV Hazırlama hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz ve bir kaç tane Fotoğraflı CV örneklerini paylaşacağız.

CV, profesyonel kartvizitinizdir. Öz geçmişin geri kalanı gibi, fotoğraf da bir pazarlama eylemidir. İlham vermeli, özgünlük ve samimiyet yaymalıdır. 

CV Fotoğrafı, işe alım görevlisinin profili görüntülemesine ve bu nedenle başvurunuzu daha iyi ezberlemesine olanak tanır . Bu nedenle sizin için bir artı olabilir ve hayallerinizdeki işe seçilmek için ek bir şans olabilir.

Özellikle şirketler müşterileri ile bire bir ilişki kuracak kişileri işe alacakları zaman profile önem vermektedir ve bu nedenle Fotoğraflı CV Hazırlama bu tarz iş başvurularında çok önemlidir.

Özgeçmişiniz için profesyonel bir fotoğraf nasıl çekilir?

CV örneğinize ekleyeceğiniz fotoğrafın türüyle ilgili birkaç kurala uyulmalıdır. Fotoğraflı CV doldururken ekleyeceğiniz fotoğraf kesinlikle profesyonel olmalıdır. Parkta,bahçede, aileniz ya da sevdiğiniz biriyle çekilmiş fotoğrafları ya da telefon kameranızı kullanarak çektiğiniz fotoğrafları eklemekten kaçının.

İdeal CV fotoğrafı her şeyden önce profesyonel olmalı ve güven uyandırmalıdır. İşe alım görevlisine, teklif edilen işi yapma yeteneğiniz konusunda güvence vermelisiniz.

Fotoğraflı öz geçmiş hazırlarken size şunları öneriyoruz:

  • Bu işi profesyonel olarak yapan yerlerde fotoğrafınızı çekin.
  • Fotoğrafı yüzünüze düzgün bir şekilde odaklanmalıdır.
  • Mesleğinize göre giyinin.
  • Eğer yapacağınız iş takım elbise gerektiriyorsa buna uygun çekmelisiniz.
  • Dikkati dağıtmamak için görüntünün arka planı temiz, hatta nötr olmalıdır.
  • Öz geçmiş fotoğrafı, tüm vücut değil, üst vücut görünümlü olmalıdır.

Öz geçmişinizdeki fotoğraf sizi profesyonel kıyafetler içinde göstermelidir: Dağınık saç, özensiz veya kaba kıyafetler olmamalıdır. Kadınlar için aşırı makyaj, erkekler için çok uzun ve dağınık sakallar olmamalı. Ayrıca, kadınların çok dekolteli olmasına izin verilmezken, erkeklerin sadece başvurdukları işin kıyafet yönetmeliği gerektiriyorsa kravatlı fotoğraf çektirmeleri gerekir. Her iki durumda da, bir gömlek ve muhtemelen bir ceket ile temiz bir ofis görünümü öneriyoruz.

Poz profesyonel ve doğal olmalı, gülümseme zar zor fark edilmelidir. Önden görünmek istemiyorsanız, dörtte üç poz için gidebilirsiniz, ancak saçınıza dikkat edin: yüzünüzü kapatmamalıdır. Öz geçmiş fotoğrafının güneş gözlüğü olmadan ve tek başına çekilmesi gerektiğini söylemeye gerek yok: Asla başka konuları fotoğrafınıza dahil etmeyin veya fotoğrafın özellikle öz geçmişi zenginleştirmek olan asıl amacı için çekilmediğini ima etmeyin.

Fotoğraflı Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fotoğraflı veya fotoğrafsız CV yazmak aşağı yukarı aynıdır, çünkü hangi formatı seçerseniz seçin, eklemeniz gereken bilgiler her zaman aynı olacaktır. Adayın kişisel verilerini ve iletişim bilgilerini içeren ilk bölümü, önceki mesleki deneyimlere ayrılmış ikinci bölüm takip eder: yalnızca başvurduğunuz alanla ilgili olanları girin ve diğerlerini hariç tutun, belgenizi gereksiz yere uzatmayın.

Ücretsiz fotoğraflı CV formu hazırlarken muhtemelen Microsoft office Word programını kullanacaksınız. Word programı ile öz geçmiş oluştururken fotoğrafınız her zaman öz geçmişin en başında yer almalıdır.

Word ya da PDF belgesinin solunda adınız, soyadınız, adresiniz ve telefonunuz görünmelidir. Ve aynı düzlemde, özgeçmişinizin sağ tarafında fotoğrafınız olmalıdır. Eğer iki sütunlu bir fotoğraflı CV oluşturuyorsanız, diğerine göre daha dar olan alanın en başına fotoğrafınızı eklemelisiniz.

Konfüçyüs “bir resim bin sözcüğe bedeldir” demiştir. Somut olmak istiyorsanız, resimli makalelerin diğerlerinden %94 daha fazla görüntülendiğini bilin. Kuşkusuz özgeçmişiniz bir makale değil. Ama aynı kural geçerlidir: Bir resim metinden çok daha çarpıcıdır.

Word’de Fotoğraflı CV Hazırlama

Word programı ile fotoğraflı CV hazırlarken bilmeniz gereken bazı noktalar.

Fotoğraflı CV hazırama hücreleri birleştirrme
Word Fotoğraflı CV hücreleri birleştirrme

Eğer bir tablo oluşturup içine fotoğrafınızı eklemek isterseniz muhtemelen 2 sütundan ve 3-4 satırdan oluşan bir tablo ekmeniz gerekecektir. Tablonun sol tarafına adınızı ve soyadınız alt satırlara da iletişim bilgilerinizi yazdıktan sonra sağ tarafta kalan satırları öncelikle birleştirmelisiniz.

Word Fotoğraf Ekleme
Word Fotoğraf Ekleme

Daha sonra Ekle sekmesine gelip Resimler butonuna basacağız. Ekleyeceğimiz Fotoğrafı seçip Tamam butonuna basın.

cv fotoğraf boyutunu ayarlama
cv fotoğraf boyutunu ayarlama

Fotoğrafımızı ekledikten sonra boyutlarını ayarlamak için resimde gösterildiği gibi sol üst köşesine gelip kırmızı renkli şekil çıkınca fareye basılıp tutup aşağı doğru kaydırıyoruz.

Artık Fotoğraflı CV örneğimize fotoğrafımızı ekledik. Sadece 4 adımda ücretsiz olarak fotoğraflı CV şablonumuzu oluşturmuş olduk. Eğer tablo kullanmadan doğrudan resim eklemek isterseniz word programımızda fotoğrafımızı ekleyeceğimiz yeri seçtikten sonra 2. ve 3. adımları uygulayarak fotoğrafımızı ekleyebiliriz.

cv deki fotoğrafın yerini değiştirme
cv deki fotoğrafın yerini değiştirme

Eğer Fotoğrafımızı daha rahat hareket ettirmek ve yerini değiştirmek istersek resimde görüldüğü gibi Fotoğrafımız seçtikten sonra Biçim Sekmesi ardından Metnin Önüne Seçeneği seçtikten sonra artık fotoğrafımızı istediğimiz yere taşıyabiliriz.

Fotoğraflı CV Örnekleri

Basit Cv Örneği
Basit Boş Cv Örneği 1
yeni mezun cv
Fotoğraflı CV Örneği

Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *